המיתולוגיה הכנענית - אמונותיהם של עמי כנען ואלוהיהם

פורסם: ג' סיון התשס"ט | | 13:46 ע"י: מערכת בבא קמא
עטיפת הספר המיתולוגיה הכנענית.
עטיפת הספר המיתולוגיה הכנענית. צילום: יח"צ

חדש בסדרת המיתוסים של מפה: המיתולוגיה הכנענית – אמונותיהם של עמי כנען ואלוהיהם. בתנ"ך מוצגים בעל ועשתורת באופן נלעג וכסמל הרוע, המיתולוגיה הכנענית מספרת את סיפורם מהזוית השניה.

ההיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים, קובע המשפט הידוע, וכך זכה עם ישראל להיות זה שכתב את ההיסטוריה של מלחמתו בעמי כנען. התנ"ך הנחיל לעולם את סיפורם של עמי כנען, של תרבותם ושל אלוהיהם מנקודת המבט השלילית ביותר. בעל ועשתורת הוצגו באופן נלעג וכסמל הרוע, והנוהים אחריהם נחשבו לחוטאים.

המיתולוגיה הכנענית מביא גירסה מעובדת וחדשנית של עלילות האלים והגיבורים הכנענים, כפי שסופרו באלף ה־2 לפנה"ס ובמאות הראשונות לספירה על ידי בני כנען עצמם ועל ידי שכניהם.

לעומת סיפורי המקרא, המתארים את מאבקם העיקש של הנביאים בעבודת האלילים, מציגה המיתולוגיה הכנענית את הסיפורים על אלים אלה מן הזווית הנגדית, כפי שהם מופיעים בכִּתביהם של עובדי בַּעַל ועַשְׁתֹרֶת עצמם. סיפורים אלה פותחים בפני הקורא הישראלי פתח לעולמם הדתי והספרותי של בני ישראל ושל העמים שסבבו אותם.

המחברים, נגה וגיא דרשן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ליקטו מן המיתוסים הכנעניים מבחר יצירות ועיבדו אותן ללשון שתהיה מובנת לקורא בן ימינו. בין היצירות שבספר: עלילות בעל, הולדת שַׁחַר ושָׁלֵם האלים הנעימים, משתה השכרות של אֵל, עלילת כֶּרֶת ועלילת אַקְהַת, משתה הרפאים, ראשית העולם והתרבות לפי פִילוֹן מגְבָל, ועוד. היצירות סודרו בארבעה מדורים: האלים ועלילותיהם, סיפורי בריאת העולם, עלילות הגיבורים והמלכים, ועבודת האלים והמיתוס.

עוד בספר אחרית דבר המוקדשת לספרות הכנענית ולתיאור השפעותיה של המיתולוגיה הכנענית על סופרי המקרא ועל התרבות הישראלית הקדומה. כן מופיעים רשימה מבוארת של אלי כנען וגיבוריה הראשיים, מפתח וביבליוגרפיה מפורטת.

"המיתולוגיה הכנענית" הוא הספר ה־15 בסידרת מיתוסים של מפה, שפותחת צוהר חשוב לעולמם ואמונותיהם של עמים בעולם. בסידרה זו הופיעו המיתולוגיה היהודית, היוונית, הסקנדינבית, המצרית, הסרבית, הבריטית, הבבלית, הסינית, האינדיאנית, האירית, ההודית, הפינית, הספרדית והיפנית. פרטים באתר: www.books.mapa.co.il  ובטלפון: 1-800-360-636