ספר: ידיד נפש

פורסם: י"א תשרי התשע"א | | 19:42 ע"י: מערכת בבא קמא
צילום: עטיפת הספר.

רומן הביקורים של ארי איתן מביא עלילה בדיונית, אך מבוססת על אירועים אמיתיים מחיי המחבר ומחייהם של חבריו בעולם הישיבות. זוהי הצצה אמיתית ונדירה לעולם הישיבות שנפתח לכלל הציבור.

"היו אלו עיני שלי שהוכו הבוקר במראם של מאות הבחורים היושבים ועוסקים בלימודם בבית המדרש של הישיבה הגבוהה, ישיבת אישרביץ המעטירה, בה למדו גדולי עולם מזה שנים רבות, עוד משנת התקע"ב, אז נוסדה במחוז פינסק שברוסיה הלבנה.
רק עם שבע-עשרה שנות חיי עמדתי בדיוק בשעה תשע, לא הרחק מפתחו של בית המדרש, מתבונן בהססנות במאות הקוראים לבדם בניגון או בשתיקה את דברי הגמרא, או המשוחחים עם חבריהם על הכתוב, תוך התנועעות בקצבים שונים ומעניינים".

כך נפתח סיפורו של של ציון טהרני, בחור ספרדי בן שבע עשרה תם וירא שמים, המתקבל ללימודים בישיבת אישרביץ בירושלים, ישיבה ליטאית מהוללת שבה לומדים גדולי עולם מזה שנים רבות, עוד משנת התקע"ב, אז נוסדה במחוז פינסק שברוסיה הלבנה.

למרות מראהו הבהיר שעשוי לסייע לו להיטמע בין בחורי הישיבה האחרים, מתקשה ציון למצוא לו חברותא ללימוד. הוא מתוודע למשטר הקפדני ומטיל האימה של חיי הישיבה ולמאבק מר על ראשות הישיבה, גדוש תככים, עלילות והשמצות הקורע רבים מתלמידי הישיבה לשני מחנות יריבים.
לבטיו של ציון טהרני גוברים כשיום אחד מופיע בבית המדרש בחור ספרדי חדש, עמרם ביטון, ומבקש להתקבל לישיבה.

"ידיד נפש", ספרו הראשון של ארי איתן, מבוסס על סיפור שהיה. הרומן חושף את עולם הישיבות כפי שלא נחשף מעולם ומתאר בעושר, בהומור ובעברית נדירה בעוצמתה את חייהם של תלמידי הישיבות, את החולשות והיצרים, האדיקות והדבקות, הלבטים וחיבוטי הנפש.

לקריאת הפרק הראשון בספר