לכל הרוחות והשדים

פורסם: כ"ה אייר התש"ע | | 10:37 ע"י: מערכת בבא קמא
קמיע להגנה מפני עין הרע.
קמיע להגנה מפני עין הרע. צילום: מוזיאון ארצות המקרא.

כיצד מעוררים אהבת אשה? איך מגוננים על תינוקות מפני השדה האיומה לילית ומדוע לכל הרוחות והשדים מניחים קערות הפוכות במפתן הבית? 

עולם קסום ומסתורי של לחשים, השבעות, שדים וקללות מימי קדם ועד ימינו יתגלה למבקרים בתערוכה החדשה "לכל הרוחות והשדים – לחשים וקמיעות במסורת היהודית" במוזיאון ארצות המקרא בירושלים. קמיעות, מראות, ח'מסות, תכשיטים, ספרי מתכונים מאגיים ופריטים רבים נוספים, משתלבים בתערוכה מרהיבה הממזגת ארכיאולוגיה, פולקלור ואמונה עממית.

גם אם איננו מודעים לכך, פעולות רבות אותן אנו מבצעים בחיינו המודרניים באופן טבעי נושאות אופי מאגי מובהק. שורשיהם של מנהגים ואמונות מאגיים רבים נעוצים בתקופות קדומות בהיסטוריה היהודית. כמה מהם איבדו במשך הזמן את משמעותם המקורית. דוגמה מובהקת לכך היא הנוסחה "אברקדברה", המופיעה על קמיעות מן המאה ה-3 לספירה ונשמעת גם כיום במופעי קסמים.

"לכל הרוחות והשדים – לחשים וקמיעות במסורת היהודית" בוחנת את מקורותיה והתפתחותה של המאגיה ביהדות, החל מימי בית ראשון ועד ימינו, ומתמקדת באמונות, מנהגים ובשימוש המעשי בחפצים מאגיים בחיים היהודיים היום יומיים.

בתערוכה מוצגים מגוון רחב של חפצים, חלקם מתקופות קדומות בהיסטוריה היהודית וחלקם מימינו אנו. כמה מהחפצים בתערוכה הושאלו מאוספים פרטיים ומעולם לא הוצגו קודם לקהל הרחב. בין הפריטים החשובים והמעניינים בתערוכה, המוצג לציבור הרחב בפעם ראשונה, כותונת של ילד אשר נמצאה במערת האיגרות במדבר יהודה ומתוארכת לתקופת מרד בר-כוכבא (132-135). אלפי אריגים התגלו עד היום ברחבי הארץ, אולם רק במערת האיגרות התגלו אריגים עם שקיקים מאגיים (קישורים) שהכילו חומרים הידועים בתכונותיהם המגוננות, ונועדו כנראה לריפוי או שמירה מפני עין הרע. 

קערת השבעה לגירוש שדים.
קערת השבעה לגירוש שדים. צילום: מוזיאון ארצות המקרא

פריט ייחודי נוסף המוצג בתערוכה הוא אריג מאגי שמקורו באיראן. על האריג מופיעים סמלים המשקפים עירוב של מסורות מאגיות יהודיות ולא יהודיות. מוטיב מעניין המופיע על האריג הוא שמות עשרת בני המן שאמורים, כפי הנראה, ללכוד כל מעשה פוגע או מחשבה רעה שיכוונו אל בעליו.

כמו כן מוצג בתערוכה דיסקוס שיש נדיר בן 2,500 שנה שנשלה מקרקעית ימה של יבנה-ים. על הדיסקוס מתוארת עין ובה קרנית, קשתית ואישון, והוא הוצמד לחלקה הקדמי של ספינה להגנה מפני עין הרע. נמצאו רק ארבעה חפצים כאלו בעולם – שניים בארץ ושניים בטורקיה. 

בתערוכה משולבים מוצגים שהושאלו בנדיבותם של: רשות העתיקות, המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית ירושלים, מוזיאון עתיקות הגולן ואספנים פרטיים.
את התערוכה מלווה קטלוג מרהיב.
 

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים
שעות פתיחה: א', ב', ג', ה' 9:30-17:30; ד' 9:30-21:30; ו' וערבי חג 9:30-14:00; שבת וחג סגור.
רחוב גרנות 25, שדרת המוזיאונים ירושלים (בסמוך לכנסת ולמוזיאון ישראל)
02-5611066

www.blmj.org