זוכרים שרים ומספרים בתקווה וביחד

פורסם: כ"ז ניסן התש"ע | | 17:34 ע"י: מערכת בבא קמא
ישי לפידות באירוע פתיחת יום הזיכרון בבניני האומה
ישי לפידות באירוע פתיחת יום הזיכרון בבניני האומה צילום: יח"צ

האירוע התרבותי המרכזי והעממי,  הפותח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בירושלים. אירוע ייחודי ובסגנון אחר מהמקובל המדגיש את הזיכרון והאבל כאלמנט מאחד. ערב החושף והמשתף קבוצות אוכלוסיות שונות משפחות שכולות מביעות במשותף את מסר היחד והתקווה.

כמידי שנה ב-7 השנים האחרונות, בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מייד לאחר תום הטקס הרשמי הפותח את יום הזיכרון בכותל המערבי, יתקיים בבנייני האומה בירושלים האירוע התרבותי המרכזי והיחודי בסגנון אחר הפותח את אירועי היום - "זוכרים שרים ומספרים - בתקווה וביחד".  בהשתתפות מאות מהמשפחות, אלפי איש, יחד עם אומנים ואורחים מכל קצוות העם:

שלומי שבת, דוד דאור, יהורם גאון, ולאדי בלייברג, ישי לפידות, אהרון רזאל, אודי דוידי, בליווי תזמורת צה"ל ועוד.
האירוע יתקיים ביום ראשון, 18.4.2010, בשעה 20:00, בבנייני האומה בירושלים בנוכחות אלפים, ובהם משפחות הנופלים במערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה והטרור בארץ ומחוץ לה וממגוון רחב של אוכלוסיה. 

"זוכרים שרים ומספרים - בתקווה וביחד" מופק על ידי נפגע האינתיפאדה הישראלי הראשון ויו"ר ארגון זוכרים, דב קלמנוביץ אשר נכווה ב-75% מגופו מפגיעת בקבוק תבערה בשנת 1988. קלמנוביץ, שהשתקם כנגד כל הסיכויים החליט להתמסר לפעילות זיכרון אלטרנטיבית וחברתית ולהכרה בנפגעי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל כחלק מהיום זה. "האירוע ישלב נציגים ואמנים מכל קצוות ופלגי החברה הישראלית תחת רעיון הזיכרון והאבל כאלמנט מאחד ומביא תקווה, תוך שיתוף אנשים מכל קצוות הארץ ומהפריפריה", אומר קלמנוביץ.

באירוע ייחודי ושונה זה, מופיעים על אותה במה אמנים מהביצה התל אביבית לצד אמנים מזרחיים, דתיים, חרדיים ויוצאי קיבוץ השומר הצעיר: שלומי שבת, דוד דאור, יהורם גאון, ישי לפידות, אהרון רזאל, אביתר בנאי, הרב לאו, ולאדי בלייברג, אודי דוידי ותזמורת צה"ל ועוד. הערב פונה לכל גווני הציבור צעיר ומבוגר, עירוני ופריפריה, חילוני ודתי, ומאחד מאות מבני המשפחות השכולות ופצועי צה"ל, יחד עם נפגעי פעולות הטרור והאיבה ונפגעי פעולות אנטישמיות ברחבי העולם. האלפים שגודשים את האולם מדי שנה (רבים נשארים בחוץ מפאת חוסר מקום), תמהיל של אנשים מרקעים ותרבויות שונים, מצביעים על הכמיהה של כולנו ליחד ולמאחד, במיוחד בערב יום הזיכרון.

"זוכרים שרים ומספרים - בתקווה וביחד" נותן דגשים אחרים לתרבות הזיכרון הישראלית.
מידי שנה ניתנת באירוע במה לסיפורים ייחודיים סביב המאבק הקיומי בשכול. בשנים קודמות הועלה סיפורה של העדה הדרוזית, סיפורם של המרגלים בדמותו של אלי כהן וכו'. השנה ייתן הערב ביטוי לסיפורם של בני ובנות העולים מחבר העמים, כהוקרה לאחוזים הגבוהים מבני העלייה הזו המשרתים ביחידות הקרביות שחלקם אף נפלו במסגרת שירותם. בערב יוצג סיפורה של משפחה שכולה מיוצאי חבר העמים, והזמר יוצא חבר העמים ולאדי בלייברג שיופיע בערב יקדיש לה שיר.


כמו כן יוקדש הערב למשפחות בהן הכה השכול פעמיים. זאת על רקע נפילתם השנה של אסף רמון בנו של אילן רמון ובני משפחת פרץ אלירז ואוריאל. בערב יוקרן סרט על משפחת רמון שילווה בשירתו של שלומי שבת ובהם המילים האלמותיות, הדומות לראיון שנתן אסף רמון במהלך קורס הטיס "אבא, על הדרכים שכה אהבת לטפח, אני הלכתי וניסיתי לנצח, ולא תמיד הבנתי איך, כי לא הכל הולך, אני שונה ממך אבל מאד כמוך". וכמובן השיר שביקש אילן רמון להקדיש לרונה בעודו בחלל "התשמע קולי רחוקי שלי" שיושר על ידי דוד דאור.
עוד ישתתפו בערב בני משפחת פורז - מעוז פורז, אבי המשפחה, נפל במלחמת יום כיפור כטייס סקייהוק בקרבות הבלימה מעבר לתעלת סואץ. בעקבות סירובה של האלמנה לאשר לבנה להתגייס לחיל האוויר, התגייס בנם ניר לסיירת מטכ"ל ונפל בניסיון החילוץ הכושל של נחשון וקסמן.
סיפור נוסף שיועלה בערב ייחודי זה הינו סיפורה של משפחת אפלבוים, כאשר במהלך הערב יושר השיר "בואי כלה" לנאווה אפלבוים, שנהרגה ערב חתונתה בפיגוע בקפה הילל יחד עם אביה, ד"ר דוד אפלבוים, שהקים בזמנו את מערך החירום הרפואי ט.ר.מ.

האירוע הייחודי הזה צבר לו תהודה וקהל מעריצים במקוריות שבו בחוסר הטקסיות ובאוטנטיות העממית שבחשיפת הסיפורים האלמוניים המעניקים לנוכחים דרך אחרת לבטא את יום הזיכרון מהמקובל השבלוני והלעוס שבמקומות אחרים.

לרכישת כרטיסים - בימות: 02-6247000
אזלו כל הכרטיסים לאירוע יום הזיכרון בבנייני האומה!!
למעלה מ-3000 כרטיסים נמכרו תוך מספר ימים לאירוע התרבותי המרכזי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, שמתקיים כמדי שנה בבנייני האומה בירושלים.

האירוע ישודר בשידור חי ב- ynet וברשת ב'.
ולמחרת, יום שני ישודר בערוץ 2 בשעה 15:00.