חדש על המדף: חלב הרים טהור

פורסם: ו' תמוז התשע"ב | | 13:07 ע"י: דר' סיגל אילת-אדר
חלב הרים טהור.
חלב הרים טהור. צילום: יח"צ.

מחלבות הגולן נכנסות לשוק החלב העמיד עם מוצר חדש. דר' סיגל אילת-אדר, דיאטנית קלינית ואפידמיולוגית והיועצת המדעית של מחלבות רמת הגולן שוברת כמה מיתוסים על חלב עמיד.

העולם המדעי, ארגוני הבריאות המובילים בעולם וההנחיות הרשמיות מאת עמותת התזונאים והדיאטנים - ”עתיד“, האיגוד הקרדיולוגי, ארגון רופאי הילדים ומשרד הבריאות בארץ, מכירים במגוון היתרונות הבריאותיים של החלב במעגל החיים מילדות ועד בגרות: השגת מסת עצם מרבית בגיל הילדות וההתבגרות, הפחתת הסיכון ללקות באוסטיאופורוזיס בגיל המבוגר, שמירה על משקל גוף תקין והפחתת הסיכון למחלות כרוניות כמו מחלות לב וכלי דם.

רבים נוטים לחשוב, כי חלב הרים טהור או חלב עמיד, אינם מספקים יתרונות אלו. ובכן, בדיוק להפך.

חלב הרים טהור – עשרה מיתוסים ושבירתם:

1. חלב עמיד פחות בריא כי הוא מכיל חומרים משמרים – לא נכון
לצורך ייצור חלב עמיד נעשה עיקור בטמפרטורת cº 140 למשך 2 שניות. בתהליך העיקור לא מוסיפים שום חומר נוסף לחלב. מכאן נובע יתרונו המובהק של החלב העמיד – סטריליות, המאפשרת איחסון בטמפרטורת חדר ומבטיחה העדר כל סיכון לזיהום בחיידקים.

2. בתהליך העיקור נהרסים המרכיבים של החלב - לא נכון
חימום הבזק אינו הורס את החלב בשום היבט: הוא לא מפחית את כמות והרכב החלבון שבו ולא משנה את כמות המינרלים. החלבון של החלב הוא חלבון הנחשב מהטובים שהגוף יכול לקבל ותהליך הפיסטור איננו משנה עובדה זו. בחלב הרים טהור לא נמצא שינוי ברמת ויטמין A ו- B2 המייצגים את הויטמינים מסיסי השומן ומסיסי המים.

3. טעמו של חלב הרים טהור שונה – לא נכון
במבחן טעימה שנערך לאחרונה בארץ בקרב 104 משתתפים בגילאי 20-60, הצורכים חלב ניגר לפחות מספר פעמים בשבוע.
מבחן ראשון: כל משתתף קבל 3 כוסות חד פעמיות ובהן חלב הרים טהור מול חלב רגיל (טרי), שניהם מקוררים. כל משתתף היה צריך לציין מהי הדוגמא השונה מבין 3 הטעימות. במבחן טעימה זה לא נמצא הבדל בין חלב רגיל (טרי) לחלב הרים טהור מצונן.
מבחן שני: כל נבדק טעם חלב הרים טהור וחלב רגיל (טרי) מצונן ונתבקש לבחור את החלב המועדף עליו. לא נמצא הבדל מובהק בין המעדיפים חלב הרים טהור מול חלב רגיל (טרי) מצונן.

4. החלב אינו תורם ואף יכול להזיק לצפיפות העצם – לא נכון
סידן וזרחן הם המינרלים הידועים בהקשר לבריאות העצם. מהסובלים משבר אוסטיאופורוטי בשבר הירך נזקקים לטיפול סיעודי ארוך טווח ורק שליש מהם שבים לדרגת תיפקוד כבעבר ולעצמאות מלאה. חלב הוא המקור הזמין והעשיר ביותר בסידן.

5. הסידן מהחלב הדל שומן לא נספג בגוף – לא נכון
הסידן מסיס במים. לצורך ספיגתו של הסידן דרוש ויטמין D. החוק בישראל מחייב להוסיף ויטמין D בכמות של 5 מק"ג לליטר לחלב דל שומן וכך לא נפגעת ספיגת הסידן בהשוואה לחלב 3% שומן. ליטר חלב הרים טהור מכיל סידן מעל הקצובה היומית המומלצת למבוגרים בריאים.

6. חלב הרים טהור לא נבדל מחלב רגיל - לא נכון - כפי שמפורט בהמשך:
א. יוד הינו מינרל חיוני. הביטוי הקליני של חסר יוד מתבטא בגויטר-זפק, הנובע מהגדלת בלוטת התריס כתוצאה מחסר יוד. ריכוז יוד במזונות מושפע בעיקר מרמת היוד באדמה בה הם גדלים בד"כ אדמות שפלה דלות יותר במינרל זה. ½ ליטר חלב הרים טהור מכיל 33% יותר יוד בהשוואה לחלב טרי ומספק יותר מכפליים מהכמות היומית המומלצת ליוד הן לילדים והן למבוגרים.
ב. אבץ הינו מינרל המשתתף ביותר מ- 100 אנזימים ומשפיע על בניית עצם. מזונות מועשרים בזרחן מפחיתים את ספיגתו. בנוסף בנוכחות חלבון ספיגתו עולה- ייתרון שקיים בחלב. בליטר חלב הרים טהור יש שליש עד חצי מהקצובה היומית המומלצת למינרל זה.
ג. מגנזיום הינו מינרל המעורב בפעילות אינזימים רבים ובעל תפקיד משמעותי בשווי המשקל של המינרלים בעצם. במחקרי תצפית באוכלוסיות, רמות נמוכות שלו נמצאו קשורות למחלת לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2 ואוסטיאופורוזיס.

7. בחלב אין ברזל– לא נכון
חלב הרים טהור מכיל כ-70% יותר ברזל בהשוואה לחלב רגיל. ניתן לשער שהבדל זה נובע מהעובדה שחלב הרים טהור מגיע ממחלבות הנמצאות ברמת הגולן בלבד, שם אופי הקרקע, המים והאויר שונה מאשר בשאר המקומות בארץ.

8. הברזל הנמצא בחלב לא נספג ומונע ספיגת סידן - לא נכון
החשש כי שתיית חלב פוגעת בספיגת ברזל מבוסס על הנתון כי לסידן יש יכולת עיכוב על ספיגת הברזל. מספר מחקרים מהשנה האחרונה לא תמכו בהנחה זו.


9. כל השומן בחלב הינו שומן רווי – לא נכון
נהוג לחשוב ששומן החלב הינו שומן רווי כי מקורו מהחי - ולכן אינו בריא. בבדיקות בחלב הרים טהור נמצא כי למעלה משליש מהשומן הינו שומן בלתי רווי!

10. בחלב אין חומצות שומן חיוניות לגוף – לא נכון
צריכת חצי ליטר (2 ספלים) ליום חלב הרים טהור, כמות חומצות שומן אומגה-3, הגבוהה מהכמות השבועית שהומלצה לכלל האוכלוסייה הבריאה, על ידי עמותת עתיד והאיגוד הקרדיולוגי, למניעת מחלות לב וכלי דם.

אודות חלב הרים טהור

חלב הרים טהור הינו חלב ישראלי ממחלבות רמת הגולן, המייצרת מוצרי חלב כבר 28 שנה. החלב נחלב מפרות רמת הגולן, הנהנות ממי מעיינות, מזון עשיר ומאוזן, אקלים ייחודי ואוויר הרים צלול האופייני לאזור רמת הגולן. החלב מגיע למחלבה היישר מרפתות רמת הגולן כשהוא טרי ונארז ללא מגע יד אדם. חלב הרים טהור נארז בעזרת מכונת מילוי חדשה השומרת על טעמו הטבעי של חלב ההרים, במערכת סטרילית, לאחר תהליך UHT, תהליך בו החלב עובר עיקור אך מרבית הערכים התזונתיים נשמרים.

חלב הרים טהור הינו 100% טבעי וללא חומר משמר (למעט חלב עמיד 1% שומן שבו אין חומר משמר אך מוסיפים לו וויטמינים בהתאם להנחיות משרד הבריאות). טעמו של החלב משתבח כשהוא מצונן, עם זאת, הטיפול הטרמי מאפשר את עמידותו של החלב ללא צורך בקירור או חומרים משמרים תוך שמירה על טעמו וערכיו התזונתיים.

חלב הרים טהור נותן לנו את החופש לבחור מתי והיכן להשתמש בחלב גם בלי להיות תלוי בלוגיסטיקה מורכבת ובשטחי קירור יקרים בבית ובעסק.

ניתן להשיג את חלב הרים טהור ברשתות השיווק ובחנויות הקמעונאיות.
סדרת חלב הרים טהור כוללת: 1 ליטר 3%, 1 ליטר 1%, 500 מ"ל 3% ו- 500 מ"ל 1%