גן גורו שם את כולם בכיס

פורסם: ג' סיון התש"ע | | 20:21 ע"י: מערכת בבא קמא
קנגרו אוסטרלי מקפץ.
קנגרו אוסטרלי מקפץ. צילום: מערכת בבא קמא.

דווקא בסמוך לעמק בית שאן תוכלו להסתובב בין חיות אוסטרליות חופשיות. לא תמצאו מקום כזה בשום מקום בעולם (חוץ מבאוסטרליה).

דובון קואלה מנמנם.
דובון קואלה מנמנם. צילום: מערכת בבא קמא.

בכל איזור מיושב בחבלי הארץ היושבים במישור, בעמק או בבקעה נוכל למצוא חורשת עצי אקליפטוס מרשימה. העצים האוסטרליים שניסו לייבש ביצות הפכו לחורשות פיקניק מרהיבות. אך במקום אחד מיוחד, עצי האקליפטוס חזרו לשורשיהם והם משמשים כבית גידול וכמזון לבעלי חיים אוסטרליים.


גן גורו, השוכן בקיבוץ ניר דוד, בעמק המעיינות (עמק בית שאן, סמוך ל"סחנה" - גן השלושה), הוא פארק אוסטרלי למהדרין,  החל מהצמחייה ועצי האקליפטוס הגבוהים ועד לאחרון בעלי החיים. זהו גן חיות ייחודי שבו כל בעלי החיים יובאו במיוחד מאוסטרליה. מקום חוויתי ומומלץ לביקור מיוחד או בדרך לטיול בצפון הארץ.
ביקרנו בגן גורו בסוף השבוע שעבר (פתוח בימי שישי עד השעה 15:00) בנערינו ובזקיננו. קשה להחליט מי נהנה יותר הילדים או המבוגרים והמסקנה הגורפת של כולם היא כי גן גורו והקנגרו – מכניס גן חיות רגיל לכיס הקטן. החיות האוסטרליות הן יחידות במינן. דוב הקואלה (שאינו בדיוק דוב רגיל, ואף מבחינה ביולוגית רחוק מהדוב) הוא חיה שנדיר לפגוש אותה מחוץ לאוסטרליה (רק כ-60 פרטים מצויים בגני חיות מחוץ לאוסטרליה), חיה המבלה את רוב שעות היום בשינה (20 שעות ביממה!) ואוכלת את עלי האקליפטוס בתאווה.

מותר להאכיל את החיות.
מותר להאכיל את החיות. צילום: מערכת בבא קמא.

כלוב הקנגרואים בגן הוא למעשה פינת ליטוף גדולה ויוצאת דופן, שבה מסתובבות בחופשיות החיות הקופצניות לצד המבקרים הנלהבים. התפלאנו לגלות שהקנגרו היא חיה כל כך חברותית ונעימה. הם באו לראות את המבקרים בקפיצות קלות כדי להתחכך וכדי לאכול מכף היד להנאת הילדים. חשבנו שהגענו ל"עוד פינת חי" ויצאנו מוקסמים. עשרות רבות של קנגרו, חלקם מטפלים בזאטוטים המציצים מתוך הכיס, משוטטים באורח חפשי ביחד עם המבקרים ומצפים לקבל "ממתקים" שאפשר לרכוש במקום במכונה אוטומטית. זהו המקום היחידי מחוץ לאוסטרליה שבו אפשר להסתובב לצד הקנגרו.
בזמן הביקור, קיבלנו הסברים מהמדריכים בגן על אורח החיים המיוחד של בעלי החיים מיבשת אוסטרליה, זנים שונים של קנגרו, דובוני קואלה, עיזים ננסיות, לטאות, שועל מעופף ועופות משונים. בקרוב יפתח בגן כלוב מיוחד לתוכונים וציפורים מיוחדות. בשונה מכלוב רגיל שבו מתבוננים על החיות מבחוץ, כאן יוכלו המבקרים להיכנס אל הכלוב ולראות את הציפורים בתוך בית הגידול שלהן. בחודשי הקיץ פתוח הגן גם בשעות הערב המאוחרות. בשעות אלו אפשר להתרשם מזני הקנגורואים הפעילים יותר בלילה. המבקרים בליווי מדריך ופנסים יכולים להתבונן בהתנהגות הלהקה בתנאי הלילה.
עוד בגן, מבוך צמחיה מיוחד ופינת ישיבה שבה פרסנו פיקניק קצר. במקום מדשאות, מזנון, חנות מזכרות, עובדים מסבירי פנים וכמובן המון חיות שרק מחכות לליטוף.

גם עטלפים אוסטרלים תמצאו בגן.
גם עטלפים אוסטרלים תמצאו בגן. צילום: מערכת בבא קמא.

שעות פתיחה:
ימים א'-ה' 9:00-16:00 ובחודשים יולי ואוגוסט עד 20:00
יום ו' וערבי חג - 9:00-15:00

טלפון מרכז הזמנות:
04-6488060
שעות מענה:
. ימים א'-ה' 8:00-18:00 , יום ו' 8:00-12:00

לפרטים נוספים:
www.nirtours.co.il